FOTOĞRAF

Fotoğraf yaşamın belgesidir. İster bugünden geçmişe bakın, isterseniz geleceğe bakılacak izler bırakın.

Fotoğrafın en değersiz olduğu zaman çekim yapıldığı dönemdir. Zaman fotoğrafı yıllandırır, yıllandıkça değerlenir, biriken deneyim ile fotoğraf size daha çok şey anlatır.

Şimdiye kadar çektiğim fotoğrafların yukarıda değindiğim durumdan başka akademik yaşamıma en önemli katkısı, derslerimin görselliği ve estetiğini yükseltip, daha anlaşılır olmalarını sağlamalarıdır. Bu başlık altında üç fotoğraf grubu, zamanın yıllandırmasına bırakılmıştır.

  • Öğrenci Arazi Fotoğrafları Biyoloji eğitiminde arazi çalışması en temel gereksinimdir. Bu nedenle ders verdiğim her dönem en az bir, çoğunlukla 2(-3) haftasonu öğrencilerin arazi çalışmasına ayrılmıştır. Hem arazi çalışması belleği oluşturulması hem de tanığı olduğum insan mutlulukların belgelenmesi amacıyla binlerce fotoğraftan buraya bir seçki hazırladım.
  • Yurtiçi Fotoğraflar Arazi çalışmaları akademik yaşamımın en temel işidir. Bugüne kadar çalıştığım projeler kapsamında Türkiye’nin en ücra yerleri dahil neredeyse ayak basmadığım dağ, yayla, köy kalmadı. Üzerinde çalıştığım bitkiler fotoğrafların asıl konusu olmasına rağmen zaman elverdiğince başka renkleri de dahil etmeye çalıştım.
  • Yurtdışı Fotoğraflar Akademik yaşamın bir parçası olarak Türkiye dışında da çok bulunan akademisyenlerden sayılırım. Gittiğim ülkelerde, odaklandığım konu işim ile ilgili olsa da koşulların elverdiğince başka kültürleri de tanımaya çalıştım.

Bu üç başlık altındaki fotoğraflardan başka yaşamımın tanığı fotoğraflar da çektim. Ama onları AFSAD kapsamında bırakmak daha uygun kalır. Keyifli seyirler, değerli bilgiler.