Ders Duyuruları

Sevgili öğrenci arkadaşlarım,

Ders notlarınız önceden https://hadi.hacettepe.edu.tr üzerine yüklenmektedir.

Derslerimiz bölüm başkanlığının ilan etmiş olduğu plan ve zaman çizelgesine uygun olarak gerçekleşmektedir. Ders notlarına çalışmış olarak derse katılmanız, derste başarı düzeyinizi yükseltecektir.


GÜZ DÖNEMİ Lisans dersleri olarak;
Ekonomik Botanik (BYL 119 – Seçmeli Ders)
Sistematik Botanik I (BYL 205)
Türkiye Bitki Örtüsü (BYL 401) derslerini vermekteyim.

BAHAR DÖNEMİ Lisans dersleri olarak;
Sistematik Botanik II (BYL 205)
Biyoetik (BYL 406 – Seçmeli Ders) derslerini vermekteyim.


Verdiğim şubeleri tercih etmek isteyen arkadaşlarımın, aşağıdaki özet bilgileri ve ilgili dersler altındaki açıklamaları okumalarını önermekteyim.


Ekonomik Botanik: Bu ders kapsamında bir hafta sonu, günübirlik arazi çalışması yapılmaktadır. Ders içeriği bakımından Biyoloji bölümüne yeni katılmış birinci sınıf (mini mini birler) öğrencileri için bitkilerin bilim dünyasındaki yerini ve kullanımlarını tanımaları bakımından bilimsel bir bakış kazandırmaktadır.

Sistematik Botanik: Bu ders kapsamında bir hafta sonu, iki günlük arazi çalışması yapılmaktadır. Cumartesi sabah 7 gibi başlayan etkinlik, Pazar akşamı 20 civarında Ankara’ya dönüş ile sonlanmaktadır. Ders içi etkinlik, arazi çalışmaları ile arazide öğrenilen bilgilerin sınavlarda sorulması, hergün yoklama takip listesinin imzalanması, fazladan verilen ödevler gibi nedenlerden dolayı oldukça zor bir ders sizi beklemektedir.

Bu ders üç ayrı şube halinde açılmaktadır. Bu kadar iddialı bir şubede, sizi zorlayacak bir ders yerine, amacınıza uygun bir tercih yapabilirsiniz.

Böylelikle, Sistematik Botanik öğrenmek, iddialı bir arazi çalışmasında bulunmak ve ders içinde tartışmalarda etkin olmak isteyen arkadaşlarımıza yer açıp, dersin enerjisinin korunmasına katkı sağlamış olacağınız için şimdiden teşekkür ederiz.


Türkiye Bitki Örtüsü: Dünyanın oluşumu sonrasında, yaşamın oluşumu ve yeryüzünde Türkiye’nin oluşumu, bitki örtüsünün kökeni, şekillenmesi, güncel durum ve geleceğinin tartışıldığı bir derstir. Türkiye ve dünyanın farklı coğrafyalarından çekilmiş fotoğraflarla tartışma temelinde işlenmesi nedeniyle, düşünüp tartışmaya hevesli öğrenci arkadaşlara önerilir.

Biyoetik:  Bölümümüz lisans ders programına önerdiğim bu ders, üç yıldır açılmakta ve benim de keyifle katıldığım bir süreç yaşanmaktadır. Her öğrenci en az bir kitap özetlemek ve dönem içinde yoğun tartışmalara katılmak zorundadır. Okuma, düşünme ve düşüncelerini ifade etme alışkanlığı olan öğrencilerimiz ile çok değerli bir ders dönemi yaşanmaktadır.

Bu dersi tercih etmeden önce, lütfen bu özelliklere sahip olup olmadığınızı ya da bu özelliklerinizi geliştirme isteğinizi bir kez daha gözden geçirmeniz daha yararlı ders yapılmasına yardımcı olacaktır.

TÜM DERSLER ÜNİVERSİTE PROGRAMINDA BELİRTİLDİĞİ TARİHTE BAŞLAR VE KAYITLI ÖĞRENCİLERİN DEVAM KONTROLÜ DE İLK DERSTEN İTİBAREN GEÇERLİDİR