Site İçeriği Hakkında

Merhabalar,

Bu sayfada sizlere akademik yaşamım ile ilgili ve paylaşmanın değerli olduğunu düşündüğüm bilgileri sunuyorum.

AKADEMİK başlığı altında, yayınlamış makale, sözlü ve poster bildiri, çeviri, kitap bölümü ya da yayınlanmış kitapların künyeleri verilmektedir. Bunların hemen tamamına PDF dosyası olarak researchgate.net/profile/Ali_Doenmez bağlantısını tıkladığınızda ulaşabilirsiniz. Bu yayınlardan okumak istediklerinizi yine aynı ortamdan PDF dosyası olarak indirebilir, paylaşabilirsiniz. Şimdiye kadar Yurtiçi ya da yurtdışı destekle yöneticisi olduğum, ya da yardımcı araştırıcı olarak yer aldığım projelere de bu başlık altından ulaşabilirsiniz.     

DERS başlığı altında, lisans ve lisansüstü düzey öğrencilerine verdiğim dersler vardır. Özellikle lisans dersleri için öğrencilerimizin ders içeriği ve derslerde kişisel uygulamalarıma dönük bilgiler verilmiştir. Böylelikle, sevgili öğrenci arkadaşlarımın karşılaşacakları zorlukları bilerek tercih etmelerine yardımcı olmak istedim.     

HASBAHÇE ve HERBARYUM Beyetepe’de 2007 yılında kurduğumuz ve halen yaşatmaya çalıştığımız minik bahçemiz hakkında bilgi ve fotoğrafları vardır. Türkiye’nin en önemli herbaryumlarından biri (HUB) üniversitemizdedir. HUB’un kurucusu ve Türkiye’de Bitki Sistematiğinin öncüsü rahmetli Hasan Peşmen anılmaktadır. Yaklaşık 15 yıl sorumlusu olduğum herbaryum ve dünya herbaryumları hakkında kısa bir bilgi verilmiştir. Ayrıca herbaryumda çalışma kuralları hakkında da genç araştırıcılara yurtiçi ve yurtdışı herbaryum çalışmalarında kişisel deneyim temelli yol gösterici kısa bir not yazılmıştır.

FOTOĞRAF başlığı altında akademik yaşamımın ve sevgili öğrenci arkadaşlarımla, ilgili dersler kapsamında yaptığımız arazi çalışmalarının özeti vardır. Binlerce fotoğraftan temsilci fotoğraflar vardır. Eğitim, öğretim, anı, görsellik, bilgi ve daha pek çok bakış açısı buradadır.

MOBİS & BİYOİNFORMATİK, hızla değişip gelişen bilimsel yaşamın içinde ve mümkünse ilerilerinde yer alma çabasının ürünüdür. Bu amaçla kurulmuş Moleküler Bitki Sistematiği Laboratuvarı (MOBİS) hakkında kısa bilgi ve MOBİS bilgisunar ortamına bağlantı verilmiştir.

On yılı aşkın bir zamanın hayali, büyük ama sonuçta kazanılmış haklı bir mücadelenin ürünü olan biyoinformatik laboratuvarı, büyük verinin işlendiği ve yönetildiği çalışma alanımızdır. Geleceği doğru okuma, sahip olduğumuz biyolojik zenginliği ve bitkisel gen kaynağımızı derinlemesine anlama bu laboratuvarda hayat bulur.   

En aşağıda, zamana bağlı olarak danışmanlığımda Yüksek Lisans ya da Doktora yapmış ya da devam eden meslektaşlarıma yer verilmiştir.